Congratulation to all winners!

Main Event

  1. 1. Gabrial UI (89.4 VP)
    Muhammad Reza, Elwindra, Alfa Irinanda, Bambang Handoyo Lukito, Syarifah Nina, Yeni
  2. 2. Djarum Black (86.27 VP)
  3. Lukianto, Anthony Soebroto, Agus Kustrijanto, Santoso Sie, Kamto
  4. 3. Djarum Super (76.19 VP)
  5. Bambang Hartono, Bert Toar Polii, Jemmy Bojoh, Paulus Sugandi, Stefanus Supeno, Leslie Gontha
  6. 4. MC (75.46 VP)
  7. Harke Tulenan, Mario Mambu, Clif Tangkuman, Novry Kaligis, Uyun Musa, Geovani Watulingas
  8. 5. Kusuma Bangsa (74.89) VP
  9. Iskandar (PC), Indra Kusuma, Roni Eltanto, Youbert Sumarau, Deny Yacob Sacul, Syahrial Ali
  10. 6. ACR Open (64.68) VP
  11. Kelik Irwantono, Very Pangkerego, Adjat, Kiban, Kukuh, Johan
  12. 7. Bandung Senior (55.73 VP)
  13. Liliek Sudirahardjo, Paulus Halim, Agus Lutfi, Parlin Sinaga, Anton Saboe
  14. 8. Telkom Group (37.38 VP)
  15. MS Hartadi, Natigor Sitorus, Romat Saragih, Rakhmad Tunggal A, Supli Bachtiar, Johny Siswadi

Swiss Consolation

  1. 1. Djarum Mild (99.05 VP)
  2. Ego Agnes Aditya (PC), Fransisca Tri M, Ali Akbar, M. Hasyimi
  3. 2. Djarum Coklat (96.61 VP)
  4. Sartje Pontoh, Apin Nur Halim, Anhar Haitani, Sony Suryanto, Tanudjan S, Dana Oktavian
  5. 3. Pertamina (96.48 VP)
  6. Robert Tobing, Franky Karwur, J. A. George, Vicky Manoppo, David Hutahaean, Noldy N
  7. 4. Upaya Tehnik Gabrial UI (91.94 VP)
  8. M Thariq Manti, Soemarsono, Tommy Suhendra, Kartika Sakti, Hermawan A. R., M Arok, Peter Tora W

Best Junior

  1. 1. Telkom Junior
    Lorenz da Silva, Muhammad Ihsan M, Muhammad Dian Putra, Nafi Laksmana D, Nurul Husna, Tri Suci
  2. 2. Poncol Junior
    Hendrik Febriyanto, Yosep Warman Hutasoit, Restu Narendra, Mohammad Shahbana Satriawan, Andy Pramana

Best Mix/Supermix

  1. Sumsel Supermix
    Piskanto, Ansori, Mgs M Taufik, M. Ardi, Hafizah Azmi, Dwi Agustine

Best Ladies

  1. Telkom Ladies
    Nunung Tri Yulianti (PC), Yena Wirahma, Elsya S N, Fortina M S, Fiera Wardhani Gladisa, Fidelia Felisia Kermite

Best Senior

  1. Bhineka Plus Jaktim
    Handoyo, Kris G, Hartono, Agus

Best Telkom

  1. 1. Telkom Open 1
    Novyan Balia, Sugeng, Ilyas, Surya Dharma, Benny Wijayanto, Johni Girsang
  2. 2. Telkom Open 2
    Eka Nusa Trisula, Philip Hutagalung, Arrie Richard J Toele, Sony Sasongko, Syafrullah, M Hanis
  3. 3. Telkom Senior 2
    Irwandy D., Sudirman, Edi Nugroho, Sugian, Henky Yoseph, Nongky Tambayong

Instansi Terbaik

  1. Telkom Mix
    Dessy Purwanti, Dwisari Wiguna, Moch Lian Fardiansah, Roro Joffani Tungga Dewi, Fakhri, Irsyal Boriza

Pelajar

  1. 1. Toar Manado Student
    Jurgen Kairupan, Angelica Rompas, Christofel Katiandagho, Jaedon Mozez Kairupan, Minyeo Jubilate Kairupan
  2. 2. SMA DKI
    Amalia Hasanah (PCl), Junio Alfaro Bernard Raranta, Faizal Dava Adisurya, Nurdevianita Zahra
  3. 3. SMA KAB TANGERANG
    Intan Putri Purnamasari, Septiawan Pebrianto, Cici Prihartini, Devan Rizky Ananda
  4. 4. BBC Pelajar 1
    Agung Ariwibowo (NPC), Khansa Satria Ramadhan, Khelvin Syauqi Endyananta, Mochammad Rizki Hanafiansyah, Sandrina Athallia Dwi Andselma